Akademicki Dzień Pamięci

Już od 7 lat, w dniu 6 listopada, społeczność uniwersytecka Krakowa spotyka się i wspólnie obchodzi Akademicki Dzień Pamięci, poświęcony pamięci ofiar zbrodniczej akcji Sonderaktion Krakau z 1939 r. Przedstawiciele uczelnianych środowisk gromadzą się, aby wspomnieć i oddać cześć 183 Profesorom i Nauczycielom, którzy zostali aresztowani, a następnie wywiezieni do obozów koncentracyjnych. 155 z nich pracowało i działało na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kilkunastu z aresztowanych Profesorów straciło życie w obozach Sachsenhausen i Dachau.

Społeczność uczelni krakowskich wspomina w tym dniu także wszystkie zmarłe osoby, które były związane z pracą akademicką. W zeszłym roku, w związku z zagrożeniem sytuacją epidemiologiczną, obchody miały charakter zamknięty. Dzisiaj władze rektorskie i przedstawiciele_ki środowisk studenckich znów mogli_ły się spotkać i złożyć hołd na krakowskich cmentarzach.

Uroczyście złożono kwiaty i zapalono znicze jako symboliczne światło pamięci przy grobach osób zasłużonych dla nauki i rozwoju wspólnoty akademickiej.

W obchodach, jako jeden z przedstawicieli Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, wziął udział Bartłomiej Mikołajczyk, jednak oprócz niego obecne były również przedstawicielki Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego – Martyna Zielińska i Patrycja Lippa. Wraz z Dziekanem prof. Jarosławem Fazanem, prof. Anetą Załazińską, prof. Romanem Dąbrowskim oraz prof. Kazimierzem Sikorą nasze przedstawicielki złożyły wieńce na grobach Profesorów, którzy wykładali na Wydziale Polonistyki (lub na jego wcześniejszych wcieleniach): prof. Franciszka Ziejki, prof. Kazimierza Wyki, prof. Stanisława Pigonia, prof. Jana Błońskiego oraz prof. Juliana Maślanki.

Akademicki Dzień Pamięci utrzymuje nas w pierwszolistopadowej atmosferze wyciszenia, zadumy i refleksji nad przemijaniem. Nauczyciele_ki i pracownicy_e naukowi_e, którzy_re już odeszli_ły, pozostają wciąż w sercach wielu pokoleń grona studenckiego, które wspierali_ły na długiej drodze edukacji.